İYİ BİR UYKU İÇİN 10 TAVSİYE

2 gün önce
İYİ BİR UYKU İÇİN 10 TAVSİYE ...

Pek çoğumuz verimsiz uyku nun kötü etkilerini günlük yaşantımızda maalesef yaşıyoruz.  Gün boyu uykulu gezmek özellikle araba kullanırken berbat bir durum olsa gerek. Bir de bu yetmezmiş gibi gözlerimizin altında beliren koyu halkalar uyku sorunu nu giderek içinden çıkılmaz bir hle getiriyor. İyi bir uyku için tavsiyeler ime kulak verin...

1)KAFEİNDEN KAÇININ

İYİ BİR UYKU İÇİN 10 TAVSİYE

İlk olarak uykunun en az birkaç saat öncesinde kafein alımını kesin. Kahve ve çay gibi bol miktarda kafein içeren içecekleri yatmadan önce içmeyin. Bunların yanında çikolata ve sodayı da geç saatlerde tüketmemenizi öneririm.

2)YATAK ODANIZ KUTSALDIR

İYİ BİR UYKU İÇİN 10 TAVSİYE

Yatak odanızı kocanızla kavga etmek ya da çocuklarınızı cezalandırmak için kullanmayın. Yatak sizin için kutsal olmalı ve orada sadece uyumalısınız. Yatakta kitap okumayın, film izlemeyin hatta ve hatta yatakta uzun sohbetlerden bile kaçının.

3)EVCİL HAYVANLARI UZAK TUTUN

İYİ BİR UYKU İÇİN 10 TAVSİYE

Gece uyurken evcil havyanlarınızın sizinle aynı ortamda olmamasına dikkat edin. Uyku probleminizin sebeplerinden biride bu olabilir.

4)SAKİNLEŞİN

İYİ BİR UYKU İÇİN 10 TAVSİYE

Yatmadan önce sakinleşmenizi, rahatlamanızı sağlayacak bir ortam yaratın. Araştırmalara göre serin odalar daha rahat bir uykuyu da beraberinde getiriyor. Eğer alerjiniz yoksa yaz aylarında pencere açabilirsiniz veya klima kullanabilirsiniz.

5)DOĞRU YATAK SEÇİN

İYİ BİR UYKU İÇİN 10 TAVSİYE

Yatağınızın size uygun olup olmadığını kontrol edin. Çok yumuşak bir yatak uyumanıza engel olabildiği gibi aynı zamanda fiziksel sorunlar da yaşamanıza neden olabilir. Alerjik bir yapınız varsa hipoalerjik yastık yorgan tercih edin.

6.EGZERSİZ

İYİ BİR UYKU İÇİN 10 TAVSİYE

Düzenli yapılan egzersizin daha verimli bir uykuya neden olduğu uzmanlarca kabul edilir. Ben yatmadan en az 4 saat öncesinde egzersiz yapmanızı tavsiye ederim.

7.STRESTEN UZAKLAŞIN

İYİ BİR UYKU İÇİN 10 TAVSİYE

Hayatınızda iyi gitmeyen şeyler, problemler ve endişeleriniz olabilir. Özellikle uyumadan önce bunlar aklınıza gelip uykunuzu kaçırıyorsa bunları aklınızdan uzaklaştırmanızı tavsiye ederim. Yoga yapmayı deneyin, başka şeylere odaklanın, güzel hayaller kurun, günlük tutun, tüm bunlar işe yaramıyorsa bir uzmana danışın.

8.TELEVİZYONU KAPATIN

İYİ BİR UYKU İÇİN 10 TAVSİYE

Televizyon bangır bangır açıkken uyuyabilen pek çok insan tanıyorum ama ben onlardan değilim. Araştırmalar yatarken izlenen Televizyonun uykuya olumsuz etkisi olduğunu kanıtlamıştır. Yatmadan en az yarım saat önce televizyonu kapatın.

9.RUTİN AKTİVİTELER YAPIN

İYİ BİR UYKU İÇİN 10 TAVSİYE

Pek çok doktor uykusuz çocuklar için bunu tavsiye eder ama aynı zamanda bu uyku problemi yaşayan yetişkinler için de iyi olabilir. Daha iyi uyumak istiyorsanız kendinize bir düzen kurmayı deneyin. Meditasyon yapın, kitap okuyun, banyo yapın, cilt bakımı yapın. Hangi aktivite sizin için en doğrusuysa buna devam edin.

10.DOKTORA DANIŞIN

İYİ BİR UYKU İÇİN 10 TAVSİYE

Baktınız bunların hiçbiri çözüm olmuyor ve siz ciddi anlamda uyuyamıyorsanız bir doktora görünmenizde fayda var. Bütün bunların tıbbi bir nedeni olabilir. Huzursuz bacak sendromu, nefes almada zorlanma ve mide yanması bunlara örnek olabilir. Tedavi edilince de uyku problemi ortadan kalkar.

Bunlar benim sizinle paylaştıklarım. Sizden de uyku problemine bulduğunuz çözümleri bekliyorum...

Bekar kadınlara 9 altın tavsiye ...

Galeriler

Dr. Ender Saraç'tan kilo verdiren 12 altın tavsiye ...

Galeriler

Yorumlar (0)

Bu yazı için henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorum yapan siz olun.

© 2013 1001Kadin.Com - Yüklenme süresi: 0 sn.
Bize Ulaşın · Reklam · Twitter · Facebook