KALP SAĞLIĞINI KORUMAK İÇİN 7 HAYATİ ÖNERİ

2 gün önce
KALP SAĞLIĞINI KORUMAK İÇİN 7 HAYATİ ÖNERİ ...

Erkeklerde olduğu kadar kadınlarda da kalp krizi riski oldukça yüksek olmasına rağmen bu çoğumuz tarafından maalesef bilinmemektedir. Özellikle 22-45 yaş arası kadın ölümlerinin nedenleri arasında kalp hastalıkları 3. Sırada gelmektedir. Birçoğunuzun kalp sağlığınızı geliştirmek adına bir şey yapmadığınızı biliyorum. Bunun için bu yazı hepimize önemli ölçüde katkı sağlayacaktır hanımlar...

1.KENDİNİZİ TANIYIN

İçinde bulunduğunuz risk faktörlerini -yaş,kalıtım,çevre gibi - tanıyın. Bunları bilmek kalp sağlığınızı korumak için atacağınız en önemli adım olacaktır. Riskleri bilir ve bunlara göre yaşantımızı değiştirir, önlemler alırsak büyük oranda yol katetmiş oluruz.

2.EGZERSİZ

Kalp de kaslardan oluşur ve vücudumuzda ki kasların olduğu gibi kalp kaslarının da egzersize fazlasıyla ihtiyacı vardır. Kalp sağlığını korumak için yapılacak en iyi egzersizlerden biri haftada en az 2,5 saat yapılan kardiyo çalışmalarıdır. Bunu 45'er dakikadan haftada 4 güne bölebilirsiniz. Kardiyo dendiğinde kalbi birazcık zorlayacak ve atışlarını hızlandıracak birçok egzersiz akla gelebilir. Yüzme, koşu, tempolu yürüyüş ve dansı bunlar arasında sayabiliriz. Hadi hanımlar herkes spora :)

3.RENKLİ TABAKLAR

Tabağınız ne kadar renkli olursa bir o kadar da sağlıklı bir öğün yiyosunuz demektir hanımlar. Renkli derken tabii ki de gıda boyalarından bahsetmiyorum asla yanlış anlamayın. Benim renkli yiyeceklerim arasında kırmızı domates, yeşil biber, ıspanak, mor patlıcan yer alıyor. Kızarmış tavuk ve hamburger gibi bej kahve arası renkler yerine daha canlı renkleri tercih edin. İstisna: Kepekli Ekmek :) O vazgeçilmezimiz!!!

4.SİGARASIZ HAYAT

Bu siteyi takip edip hala aranızda sigara içen kalmışsa onlara sesleniyorum: Kalp sağlığınızı korumak için sigaradan uzak durun kızlar. İnanın sigarayı bırakarak kalp hastalığı riskini kat ve kat azaltmış olacaksınız. Paketler çöp kutusunu boylasın!!!

5.CHECK-UP

Kalp sağlığınızı korumak istiyorsanız yılda bir defa check-up yaptırmanızı şiddetle tavsiye ederim. Kontroller doğrultusunda hareket ederek çok daha sağlıklı bir bünyeye kavuşmak sizin elinizde unutmayın.

6.BELİRTİLERE DİKKAT

Kadınların kalp hastalığı belirtileri erkeklerinkilerden çok daha farklı olabilmektedir. Bu nedenle bunları bilmek oldukça önemlidir. Şiddetli göğüs ağrısı,bulantı ve nefes darlığı gibi durumlarda ufak da olsa bir kontrolden geçmekte fayda vardır. Erken teşhis hayat kurtarır.

7.MUTLU OLMAYI ÖĞRENİN

Stres kalbinizde büyük ölçüde hasara yol açabilir. Bu nedenle stresle başa çıkabilmek için çeşitli yollara başvurmalısınız. Kurslara yazılın, yeni arkadaşlar edinin, yogaya başlayın, hayatınızda sizi mutlu edecek birçok değişiklikler yapın. Hatta rahatsızsanız işinizi bile değiştirebilirsiniz. Unutmayın hiçbirşey sizin sağlığınızdan daha önemli değil.

Siz de kalp sağlığınız için bu yukarda yazan şeyleri yapın hanımlar. Kendiniz için olmasa bile bunu sevdikleriniz için yapın. Lütfen...

Aşık Erkeğin Kalp Sesleri ...

Galeriler

Bel çevresi yağlarından kurtulmak için 10 öneri ...

Galeriler

Yorumlar (0)

Bu yazı için henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorum yapan siz olun.

© 2013 1001Kadin.Com - Yüklenme süresi: 0 sn.
Bize Ulaşın · Reklam · Twitter · Facebook