METABOLİZMAYI HIZLANDIRMANIN 16 ETKİLİ YOLU

2 gün önce
METABOLİZMAYI HIZLANDIRMANIN 16 ETKİLİ YOLU ...

Kilo vermek için ve sağlıklı yaşam için metabolizma hızı çok ama çok önemli.  Bazılarımız doğuştan şanslı metabolizma hızları oldukça yüksek J bazılarımız ise felaket durumdayız. İşte size metabaolizmayı hızlandırmak için neler yapmanız gerektiğine dair ipuçları...

1.SU

Gördüğünüz gibi suyu atladığımız bir konu bile yok :) Bol su içmek metabolizma hızına ve sindirimin kolaylaşmasına katkı sağlar. Günde en az 3 litre diyoruz...

2.SPOR

Sporun ilk 20 dakikasında karbonhidratlar sonra proteinler sonrada yağlar yakılır. O nedenle sporu uzun tutmanız yağ yakarak metabolizma hızınızı arttırır. Günde en az 10 bin adım atmalısınız.

3.KİLO VERİN

Fazla kilolarınız varsa metabolizmanızı hızlandırmak için öncelikle bunlardan kurtulmak zorundasınız. Aslında ikisi birbirine sıkı sıkıya bağlıdır metabolizma hızlandıkça kilo verirsiniz, kilo verdikçe metabolizmanız hızlanır.

4.PROTEİN

Protein kas yapısına destek verir. Günlük yeterli miktarda protein almazsanız metabolizmanız yavaşlayacaktır. Her öğünde protein almaya özen gösterin ama sakın aşırıya kaçmayın kiloya sebep olur aman :)

5.LİFLİ GIDALAR

Mümkün olduğunca içinde lif oranı yüksek gıdaları tercih edin. Lifli gıdalar tok tutar, toksinleri atmanıza yardımcı olur ve kolay sindirilir.

6.C VİTAMİNİ

Portakal,mandalina gibi C vitamini bakımından yüksek gıdalar tüketmeniz matabolizma hızını yükseltmenize yardımcı olur.

7.BAHARATLAR

Özellikle zencefil ve acı biber gibi metabolizma hızını yükselten baharatlar tercih edin. Bunların yanında biberiye de yağ yakımını hızlandırdığı için metabolizma hızını yükseltenler arasında yerini alır.

8.KAHVALTI

Güne mutlaka kahvaltıyla başlayın. Kahvaltı yapmadığınız vücut güne başlamadığınızı düşünür ve aç olduğu için önlem olarak besin depolar metabolizma hızını yavaşlatır.

9.DEMİR

Özellikle regl döneminden dolayı kadınların demir alımına dikkat etmesi gerekir. Demir kaslara yağ yakımı için oksijen taşınmasını sağlar. Eksikliğinde istemediğimiz sonuçlar doğabilir.

10.KALSİYUM

Günlük yeterli miktarda aldığınız süt ve yoğurt metabolizma hızını yükseltmenize yardımcı olur. Ayrıca kemik gelişimine de büyük katkı sağlayan bu gıdaları yağsız tüketmeye özen gösterelim :)

11.DÜZENLİ BESLENME

Zamanı belli olmayan öğünler tüketmeyin. Düzenli dediysem hergün dakikası dakikasına sofraya oturun demiyorum ama matabolizma hızını yükseltmek için aşağı yukarı aynı zamanlarda yemek yemek şart.

12. AKŞAM YEMEĞİ

Gece metabolizma hızı yavaşladığı için mümkün olduğunca akşam yemeğini erken yemeye ve hafif gıdalar tercih etmeye özen gösterin.

13.TAM TAHILLI EKMEK

Beyaz ekmek yerine tam tahıllı, kepek veya siyah ekmek tercih edin. Sindirimi çok daha kolay olacaktır ve sizi daha uzun süre tok tutar.

14.KAFEİN

Kafein yeterli ve abartısız miktarda alınıdğında matabolizma hızını yükseltir. Kahve,çay gibi içecekler dolaylı olarak matabolizma hızına katkıda bulunur. Ancak fazlası vücuda zarar verir günde 1 bardak yeterlidir.

15.YEŞİL ÇAY

Metabolizma hızını yükselten içeceklerden en önemlisi Yeşil çay. Yeşilçayın matabolizma hızını arttırdığı ve karın bölgesinde düzlük yaptığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Çay yerine her zaman söylediğim gibi yeşil çay tercih edin.

16.SABIR

Ve geldik yolun sonuna bütün bunları yaptıktan sonra tabi ki sabırlı olmanızı tavsiye ediyorum. Hiçbir şey ışık hızında etki etmez unutmayın ;)

“Seni seviyorum” demenin 20 değişik yolu ...

Galeriler

100 kalori yakmanın 10 basit yolu ...

Galeriler

5 Kilo vermenin 11 pratik yolu ...

Galeriler

Erkeği kendine bağlamanın 15 yolu ...

Galeriler

Mutlu ilişkinin 5 yolu ...

Galeriler

Yorumlar (0)

Bu yazı için henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorum yapan siz olun.

© 2013 1001Kadin.Com - Yüklenme süresi: 0 sn.
Bize Ulaşın · Reklam · Twitter · Facebook